Aktualności

UWAGA

Kochani !!!!
wciąż obowiązuje reżim sanitarny, pamiętajcie o maseczkach, dezynfekcji rąk oraz o dystansie!!! Zapoznajcie się również z godzinami pracy!!!
Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji książek mailowo, telefonicznie lub przez system Libra2000
Dane statystyczne za 2020 rok


Rok 2020 był rokiem specyficznym. Był rokiem trudnym pod względem wypożyczeń, spotkań grup działających przy naszej bibliotece, spotkań autorskich, grup zabawowych itp. Mimo, że słowo on-line było odmieniane przez wszystkie przypadki DALIŚMY RADĘ: 

W ubiegłym roku nasza biblioteka wzbogaciła się o 1670 woluminy i 241 zbiorów audiowizualnych w tym 222 audiobooków. Zbiory zostały zakupione dzięki środkom samorządowym, dotacji z MKiDN oraz darów czytelniczych. Ze „skarbonki” zakupiliśmy 96 egzemplarzy za ponad 2400 zł. BARDZO DZIĘKUJEMY.
Odwiedziliście nas 22 620 razy i wypożyczyliście 29 566 książek oraz 134 materiałów audiowizualnych w tym 101 audiobooków. 

W czasie pandemii zorganizowaliśmy on-line: 
- projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Covidowy zawrót głowy- spotkania on -line w rydułtowskiej książnicy". 
- Dzień głośnego czytania; 
- Narodowe czytanie on-line "Balladyny"
- Tydzień bibliotek 
- Cała Polska Czyta Dzieciom 
- Ogólnopolską akcję Nocy w bibliotece 
- grudniowy kalendarz z Thomasem Arnoldem; 
- odbyły się 2 zbiórki: Książki dla dzieci dla bibliotek w akcji Kinder niespodzianka oraz zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy organizowaną przez Fundację Oko w Oko z rakiem 

Dziękujemy za dostosowanie się, do wszystkich zasad, za zrozumienie i cierpliwość. Wszystkim nam jest trudno, ale wiemy, że z WAMI naszymi CZYTELNIKAMI damy radę. JESZCZE BĘDZIE PIĘKNIE !!!!
75 urodziny Pippi -


Niezmiernie miło nam poinformować, iż nasza młoda czytelniczka Hanna Pocztowska otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez wydawnictwo Jung-off-ska. Konkurs został zorganizowany z okazji 75 urodzin bohaterki, którą zna większość dzieci. 

Nasza biblioteka została Ambasadorem Kultury i nadzorowała przebieg konkursu regionalnego.

Serdecznie gratulujemy!

   
Covidowy zawrót głowy - spotkania on-line w rydułtowskiej bibliotece


Projekt "Covidowy zawrót głowy - spotkania on-line w rydułtowskiej bibliotece" został współfinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt w całości został prezentowany on-line z powodu szczególnego, pandemicznego czasu.

Jego realizację rozpoczęliśmy od "Wrześniowych poranków i wieczorów z poezją". Każdego dnia prezentowaliśmy 4 utwory poetyckie członków grupy literackiej "Zwrotka" działającej przy rydułtowskiej bibliotece. Każdy z członków grupy prezentował swój dorobek literacki, a tym samym promował całą grupę. 

W kolejnym miesiącu zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników na spotkania z on-line z bohaterami ulubionych książek Kicią Kocią i Mądrą Mysz. Kicia kocia opowiadała jak ważne w życiu każdego dziecka jest zdrowe odżywianie, jaki wpływ ma na nasze zdrowie. Natomiast Mądra Mysz opowiedziała o zawodzie pszczelarza, przybliżyła życie pszczół oraz uświadomiła młodym odbiorcom jak ważne są one w życiu człowieka. Wolontariuszka przygotowała dla dzieci spotkania on-line: warsztaty tworzenia pszczółek, tworzenie owocowego jeża. Ponadto, każdy kto odwiedził wypożyczalnię dla dzieci został obdarowany kolorowankami z wyżej wymienionymi bohaterami. 

Trzecie spotkania on-line w całości były poświęcone quillingowi metodzie rękodzieła artystycznego przygotowanego i prezentowanego przez panie z kółka "Igła z nitką". Panie w przystępny sposób opowiadały jak przygotować kartkę okolicznościową, ozdobę świąteczną, jak wykonać poszczególne elementy metodą quillingu.

Wszystkie spotkania on-line cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzięki możliwością jakie dały spotkani on-line dotarliśmy do szerokiego grona odbiorców. 
Spotkanie na rynku

    

    26 lipca nasza biblioteka gościła na rydułtowskim rynku, gdzie trwały konsultacje na temat Rydułtowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszej strefy zabaw dla dzieci i za wspólnie spędzony czas. 
Dane statystyczne za rok 2019


W ubiegłym roku nasza biblioteka wzbogaciła się o 1 830 książek i 114 zbiorów audiowizualnych w tym 87 audiobooków. Zbiory zostały zakupione dzięki środkom samorządowym, dotacji z MKiDN oraz darów czytelniczych.  
Ze „skarbonki” zakupiliśmy 236 egzemplarzy za ponad 4 400 zł. DZIĘKUJEMY

Odwiedziliście nas 21 610 razy i wypożyczyliście 39 084 książek oraz 512 materiałów audiowizualnych w tym 356 audiobooków. 

W roku 2019 zorganizowaliśmy liczne imprezy zarówno dla najmłodszych jak i starszych użytkowników m.in. spotkania autorskie, wieczorki poetyckie, happening, warsztaty wizerunku, noce w bibliotece, Narodowe Czytanie, wzięliśmy udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Cyklicznie odbywają się zajęcia dla przedszkolaków, spotkania grup zabawowych, lekcje języka angielskiego dla najmłodszych czy spotkania grupy „Igła z nitką”, „Zwrotka” oraz numizmatyków. 

DZIĘKUJEMY WAM ŻE JESTEŚCIE Z NAMI, ŻE ZAWSZE
MOŻEMY NA WAS 
 LICZYĆ!!
Narodowe Czytanie 2019


Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania powróciliśmy do polskich nowel. Ósma edycja to osiem następujących lektur: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego. 

Nasza biblioteka, jak co roku włącza się w akcję Narodowego Czytania, proponując czytelnikom wspólne czytanie w siedzibie biblioteki. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie akcją czytelniczą, co nas niezmiernie cieszy. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym i czytającym w szczególności zastępcy burmistrza Miasta Rydułtowy Pani Marioli Bolisęga, dorosłym, dzieciom i młodzieży. 

 JESTEŚCIE WSPANIALI! DZIĘKUJEMY 
Facebook